AKTIFED

Denumire generică: guaifenesină / pseudoefedrină

Revizuit medical de Drugs.com. Ultima actualizare la 15 aprilie 2020.

Notă: Acest document conține informații despre efectele secundare despre guaifenesină / pseudoefedrină. Unele dintre formularele dozate enumerate în această pagină s-ar putea să nu se aplice pentru numele de marcă Sinufed.

Pentru consumator

Se aplică guaifenesinei / pseudoefedrinei: capsulă orală, lichid oral, sirop oral, comprimat oral, comprimat oral cu eliberare prelungită 12 ore

Care sunt unele reacții adverse la care trebuie să sun medicul meu imediat?

AVERTIZARE / ATENȚIE: Deși poate fi rar, unele persoane pot avea reacții adverse foarte grave și uneori mortale atunci când iau un medicament. Spuneți medicului dumneavoastră sau primiți imediat ajutor medical dacă aveți oricare dintre următoarele semne sau simptome care pot fi legate de un efect secundar foarte rău:

  • Semne ale unei reacții alergice, ca erupții cutanate; urticarie; mâncărime; pielea roșie, umflată, umflată sau cojită cu sau fără febră; respirație șuierătoare; etanșeitate în piept sau gât; probleme cu respirația, înghițirea sau vorbirea; răgușeală neobișnuită; sau umflarea gurii, feței, buzelor, limbii sau gâtului.

Care sunt unele alte efecte secundare ale acestui medicament?

Toate medicamentele pot provoca reacții adverse. Cu toate acestea, multe persoane nu au reacții adverse sau au doar reacții adverse minore. Apelați medicul dumneavoastră sau primiți ajutor medical dacă vreuna dintre aceste reacții adverse sau orice alte reacții adverse vă deranjează sau nu dispăreați:

  • Ameţeală.
  • Simt nervos și excitant.
  • Nu poate dormi.

Acestea nu sunt toate efectele secundare care pot apărea. Dacă aveți întrebări despre reacțiile adverse, apelați medicul. Sunați medicul pentru sfaturi medicale despre reacțiile adverse.

Puteți raporta reacții adverse la FDA la 1-800-332-1088. De asemenea, puteți raporta reacții adverse la https://www.fda.gov/medwatch.

Pentru profesioniștii din domeniul sănătății

Se aplică guaifenesinei / pseudoefedrinei: capsulă orală, capsulă orală cu eliberare extinsă, lichid oral, sirop oral, tabletă orală, comprimat oral masticabil, comprimat oral cu eliberare extinsă

Cardiovascular

Frecvența nu este raportată: tahicardie, palpitații, alte ritmii cardiace, hipertensiune arterială [Ref]

Sistem nervos

Frecvența nu este raportată: cefalee, amețeli, tremor, excitabilitate [Ref]

Psihiatric

Frecvența nu este raportată: iritabilitate, toleranță și dependență (cu administrare prelungită de pseudoefedrină), anxietate, neliniște, insomnie, halucinații (în special la copii), deliruri paranoide, tulburări de somn [Ref]

Hipersensibilitate

Frecvența nu este raportată: reacții de hipersensibilitate, sensibilitate încrucișată cu alte simpatomimetice [Ref]

genitourinar

Frecvența nu este raportată: Dificultate în micțiune (inclusiv retenția urinară) [Ref]

dermatologice

Frecvența nu este raportată: reacții ale pielii (inclusiv erupții cutanate, transpirație), reacții severe ale pielii, inclusiv pustuloză exantematică generalizată acută (AGEP) [Ref]

Gastrointestinal

Frecvența nu este raportată: greață, vărsături, disconfort gastro-intestinal, gură uscată [Ref]

Tulburări musculo-scheletice

Frecvența nu este raportată: slăbiciune musculară [Ref]

Metabolic

Frecvența nu este raportată: Sete [Ref]

Referințe

1. Cerner Multum, Inc. "Rezumatul caracteristicilor produsului din Marea Britanie." O 0

Informatii suplimentare

Consultați întotdeauna furnizorul de asistență medicală pentru a vă asigura că informațiile afișate pe această pagină se aplică circumstanțelor personale.

Este posibil ca unele reacții adverse să nu fie raportate. Puteți să le raportați FDA.

Sanatatea Phoenix

sirop

Produs de:

Ingrediente active:

pseudoefedrină 30 mg / 5 ml, triprolidină 1,25 / 5 ml

Indicații și dozare: răceli și afecțiuni alergice cu congestie nazală - pentru adulți și copii peste 12 ani: 10 ml de 3 ori pe zi; copii - 6-12 ani: 7,5 ml de 3 ori pe zi; 4-6 ani: 5 ml de 3 ori pe zi; 1-3 ani: 2,5 ml de 3 ori pe zi. Informații succinte despre componente. Stereoizomerul efedrinei, pseudoefedrină, deși are un efect stimulator direct asupra receptorilor adrenergici, este în principal un simpatomimetic indirect: crește eliberarea de noradrenalină în terminațiile nervoase, ceea ce duce la activarea receptorilor a- și B-adrenergici. Principalele efecte cauzate de pseudoefedrină: bronhodilatație, vasoconstricție, creșterea tensiunii arteriale, creșterea revenirii venoase la inimă, creșterea ritmului cardiac, creșterea debitului cardiac pe unitatea de timp (debit cardiac), relaxarea mușchilor netezi viscerali, creșterea tonului sfincterului vezicii urinare, stimularea sistemului nervos central, mediere... Pseudoefedrina, luată intern, are un efect decongestionant - ameliorează hiperemia, transudarea și edemul în țesuturile inflamate. De obicei este bine tolerat și are un efect mai puțin stimulant asupra sistemului nervos central decât efedrina. Pseudoefedrina este bine absorbită după administrarea orală, debutul acțiunii în 15-30 minute, durata acțiunii 3-6 ore. Este excretat în urină, în mare parte neschimbat, Timpul de înjumătățire al substanței: 3-6 ore, cu urină alcalină Timpul de înjumătățire al substanței este prelungit.

Contraindicații pentru pseudoefedrină: hipersensibilitate la acest medicament; hipertensiune; hipertiroidism; glaucom unghi-închidere; combinație cu inhibitori MAO; la două săptămâni de la abolirea inhibitorilor MAO; lactație.

Sarcina: se folosește numai pentru indicații forțate, nu se folosește în sarcina târzie (aproape de naștere). Nu se administrează copiilor sub 2 ani.

Precauții pentru pseudoefedrină: fiți foarte atenți la bolile cardiovasculare. Atenție la hipertrofia prostatei; istoric de psihoză; istoric de convulsii; diabetul zaharat; insuficiență renală; la bătrânețe.

Efecte secundare ale pseudoefedrinei: tahicardie; palpitații; aritmii cardiace; hipertensiune; exacerbarea anginei pectorale; exacerbarea bolii arteriale periferice; durere de cap; ameţeală; transpirație crescută; tremor; excitaţie; insomnie; anxietate: emoție, anxietate, tensiune; episoade psihotice; gură uscată; greaţă; vărsături; urinare intermitentă; retenție de urină; dezvoltarea toleranței la medicament. Agentul antihistaminic clorhidrat de triprolidină blochează receptorii histaminergici și inhibă efectele cauzate de eliberarea histaminei. Medicamentul are activitate antimuscarinică și sedativă. Triprolidina este luată independent și este inclusă în multe medicamente complexe pentru tratamentul răcelilor.

Contraindicații pentru triprolidină: hipersensibilitate la acest medicament; deshidratare la copii; boli grave acute la copii; boli obstructive gastro-intestinale; boli obstructive ale tractului urinar; lactație. Sarcina: se folosește numai pentru indicații forțate.

Precauții pentru triprolidină: aveți grijă la glaucomul cu închidere unghiulară; boli bronhospastice. Atenție la pacienții vârstnici: reducerea dozajului; fii atent cu oamenii care operează utilaje.

Reacții adverse pentru triprolidină: reacții alergice; efecte antimuscarinice: gură uscată, tahicardie și altele; sedare excesivă; hipotensiune; durere de cap; greaţă; constipație.

Găsiți oferte de medicamente SINUFED KID NIGHT în farmaciile online

cefixime

Compoziţie

Formular de eliberare

efect farmacologic

Farmacodinamică și farmacocinetică

Farmacodinamica

Antibiotic al grupului cefalosporinei de 3 generații pentru administrarea orală a unui spectru larg de acțiune. Suprima sinteza peretelui celular al agentului patogen. Rezistent la β-lactamaze produse de majoritatea bacteriilor gram-negative și gram-pozitive.

Active împotriva bacteriilor gram-pozitive: Streptococcus pneumoniae, agalactiae și piogene; bacterii gram-negative din genurile Providencia, Salmonella, precum și Shigella Proteus vulgaris, Pasteurella multocida, Serratia marcescens, Klebsiella pneumoniae și oxytoca, Citrobacter amalonaticus, Proteus mirabilis, Citrobacter diversus, Haemophilus influenza coli, Escherxia cataria,.

Microorganisme din genul Enterobacter, Clostridium, Staphylococcus, Pseudomonas, precum și Streptococcus din grupa D, Bacteroides fragilis, Listeria monocytogenes sunt rezistente la Cefixime.

Farmacocinetica

Atunci când este administrat oral, biodisponibilitatea ajunge la 50% indiferent de aportul alimentar, dar cea mai mare concentrație a substanței active din sânge este atinsă cu 50 de minute mai repede când luați medicamentul cu alimente. Reacția cu proteinele plasmatice este de aproximativ 65%. Aproximativ 50% din doză este evacuată în urină în forma sa inițială în timpul zilei, un alt 10% este excretat în bilă. Timpul de înjumătățire este dependent de doză și se apropie de 4 ore.

Indicații de utilizare

Boli de natură infecțioasă și inflamatoare: amigdalită, faringită, bronșită, sinuzită, otită medie, gonoree necomplicată, infecții urogenitale de tip necomplicat.

Contraindicații

Hipersensibilitate la componentele medicamentului sau la cefalosporină și la antibiotice cu penicilină.

Efecte secundare

  • Reacții digestive: anorexie, flatulență, gură uscată, diaree, vărsături, greață, dureri abdominale, o creștere temporară a conținutului de fosfatază alcalină și transaminaze hepatice, icter, hiperbilirubinemie, candidoză a tractului digestiv, stomatită, discolbacterioză, pseudoomembranoză.
  • Reacții hematopoietice: trombocitopenie, neutropenie, leucopenie, anemie hemolitică.
  • Reacții ale sistemului nervos: amețeli, cefalee.
  • Reacții genitourinare: nefrită interstițială.
  • Reacții alergice: urticarie, prurit, eozinofilie, hiperemie cutanată, febră.

Instrucțiuni pentru utilizarea Cefixime (Mod de administrare și dozare)

pastile

Instrucțiunile de utilizare a Cefixime stabilește o doză zilnică de 400 mg o dată pe zi sau 200 mg de două ori pe zi la persoanele cu vârsta peste 12 ani. Durata cursului tratamentului este de 7-10 zile. Când tratați gonoree necomplicată, luați 400 mg o dată.

Pentru persoanele sub 12 ani, doza de Cefixime este stabilită la 8 mg / kg greutate corporală o dată pe zi sau la 4 mg / kg greutate corporală la fiecare 12 ore.

Pentru infecțiile provocate de Streptococcus pyogenes, tratamentul trebuie să dureze mai mult de 10 zile.

Suspensie

Pentru a pregăti suspensia, folosiți apă fiartă de vară (aproximativ 30-35 ml). Deschide sticla și umple jumătate din volumul ei cu apă, închide sticla și agită. După aceea, trebuie să deschideți sticla și să adăugați apă la semnul indicat pe sticlă. Apoi închideți capacul și agitați din nou sticla. Înainte de fiecare doză, suspensia trebuie agitată. A fi luat înainte sau după mâncare.

Pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 0,5-12 ani, doza recomandată este de 8 mg / kg greutate corporală o dată pe zi sau 4 mg / kg greutate corporală la fiecare 12 ore. Durata tratamentului depinde de clinica bolii și este de obicei stabilită individual. De obicei, cursul tratamentului este de 3 până la 14 zile..

Dispozitivul de măsurare este proiectat să distribuie 100 mg / 5 ml pentru copii cu greutatea de până la 25 kg.

Cazuri speciale

În cazul modificărilor funcției rinichilor (cu CC 20-60 ml / min) sau la persoanele supuse hemodializei, doza zilnică trebuie redusă cu un sfert.

Când CC este mai mică de 20 ml / min sau la persoanele care suferă dializă perineală, doza zilnică este redusă de 2 ori.

Supradozaj

Simptome de supradozaj: se așteaptă efecte secundare crescute.

Tratamentul supradozaj: spălare gastrică, terapie simptomatică, oxigenoterapie, inclusiv numirea antihistaminice și glucocorticoizi, ventilație mecanică. Aproape nu este excretat prin hemodializă sau dializă peritoneală. Antidot necunoscut.

Interacţiune

Inhibitorii secreției tubulare întârzie evacuarea Cefiximei de către rinichi, ceea ce duce la o creștere a toxicității sale.

Medicamentul scade indicele protrombinei, activează efectele anticoagulantelor indirecte.

Antiacidele, inclusiv hidroxidul de magneziu sau hidroxidul de aluminiu, inhibă absorbția cefiximei.

Condiții de vânzare

Conditii de depozitare

Depozitați la temperatura camerei într-un loc întunecat. A nu se lăsa la îndemâna copiilor.

Suspensia pregătită se lasă păstrată timp de 10 zile la temperaturi de până la 25 de grade. Nu refrigerați și nu congelați.

Termen de valabilitate

Instrucțiuni Speciale

Trebuie utilizat cu precauție la vârstnici, la persoane cu insuficiență renală cronică sau colită pseudomembranoasă, sub vârsta de șase luni.

Cu o utilizare prelungită, este posibil ca microflora intestinală normală să se schimbe, ceea ce poate provoca divizarea Clostridium difficile și să provoace dezvoltarea diareei severe și a colitei pseudomembranoase..

Sinufed

Utilizări continuu

Ingrediente active (în fiecare capsulă). Scop

Guaifenesin 400 mg. Expectorant

Clorhidrat sininuat 60 mg. Decongestionant nazal

Pentru ameliorarea temporară a congestiei nazale din cauza unei răceli, a febrei de fân sau a altor alergii respiratorii superioare (rinită alergică) și pentru a ajuta la slăbirea flegmei (mucusului) și a secrețiilor bronșice subțiri pentru a elimina căile bronșice ale mucusului deranjant și a face tuse mai productivă.

  • ameliorează temporar congestia nazală din cauza unei răceli, a febrei de fân sau a altor alergii respiratorii superioare (rinită alergică).
  • ajută la slăbirea flegmei (mucusului) și a secrețiilor bronșice subțiri pentru a scăpa de căile bronșice ale mucusului deranjant și a face tusea mai productivă.

Nu depășiți doza recomandată.

Nu utilizați dacă luați un inhibitor de monoamine oxidază (MAOI) pe bază de prescripție medicală (anumite medicamente pentru depresie, afecțiuni psihiatrice sau emoționale sau boala Parkinson) sau timp de două săptămâni după oprirea MAOI. Dacă nu știți dacă medicamentul dumneavoastră pe bază de rețetă conține MAOI, întrebați un medic sau farmacist înainte de a lua acest produs.

Nu luați acest produs pentru tuse persistentă sau cronică, cum ar fi cu fumatul, astmul, bronșita cronică sau emfizemul sau în cazul în care tusea este însoțită de flegmă excesivă (mucus), dacă nu este recomandată de un medic.

O tuse persistentă poate fi un semn al unei afecțiuni grave. Dacă tusea persistă mai mult de o săptămână, tinde să reapară sau este însoțită de febră, erupții cutanate sau dureri de cap persistente, consultați un medic.

Întrebați un medic înainte de utilizare dacă aveți

  • boala de inima
  • tensiune arterială crescută
  • boala tiroidiană
  • Diabet
  • dificultate de a urina din cauza unei glande a prostatei mărită

Nu mai folosiți și întrebați un medic dacă

  • devii nervos, amețit sau adormit
  • simptomele nu se îmbunătățesc în 7 zile sau sunt însoțite de febră

Dacă sunteți gravidă sau alăptați, întrebați un profesionist în sănătate înainte de utilizare.

Păstrați acest lucru și toate medicamentele la îndemâna copiilor. În caz de supradozaj, primiți ajutor medical sau contactați imediat un centru de control al otrăvurilor.

  • adulți și copii cu vârsta de 12 ani și mai mari, 1 caplet la fiecare 4 până la 6 ore, nu mai mult de 4 capsule în 24 de ore
  • copii de 6 până la 12 ani, ½ caplet la fiecare 4 până la 6 ore, nu mai mult de 2 capsule în 24 de ore
  • copii sub 6 ani, consultați un medic

sodiu croscarmeloză, hippromeloză, stearat de magneziu, celuloză microcristalină, polietilenglicol, povidonă, amidon glicolat de sodiu și amidon

Utilizări continuu

Ce este Sinufed?

Sinufed (Sinufed) este un decongestionant care micșorează vasele de sânge în pasajele nazale. Vasele de sânge diluate pot provoca congestii nazale (nasul îndesat).

Sinufed este utilizat pentru a trata congestia nazală și a sinusurilor, sau congestionarea tuburilor care scurg lichidul din urechile tale interne, numite tuburi de eustachian (yoo-STAY-shun).

Sinufed poate fi utilizat și în scopuri care nu sunt enumerate în acest ghid de medicamente.

Indicații sinurate

Ameliorarea temporară a simptomelor afecțiunilor tractului respirator superior, cum ar fi sinuzita, rinita vasomotorie și febra fânului; ameliorarea temporară a tusei asociate cu infecții ale tractului respirator și afecțiuni conexe, cum ar fi sinuzita, faringita, bronșita și astmul, atunci când mucusul și / sau mufele tenace și congestia complică aceste afecțiuni..

Cum ar trebui să folosesc Sinufed?

Utilizați comprimate cu eliberare continuă Sinufed (24 de ore), conform indicațiilor medicului dumneavoastră. Verificați eticheta de pe medicament pentru instrucțiuni exacte de dozare.

  • Luați comprimate cu eliberare susținută de Sinufed (24 de ore) cu alimente, apă sau lapte pentru a reduce iritarea stomacului.
  • Înghițiți comprimate cu eliberare susținută (24 ore) întregi. Nu rupeți, zdrobiți și nu mestecați înainte de a înghiți.
  • Nu luați mai mult de 1 comprimat în 24 de ore.
  • Dacă ratați o doză de comprimate cu eliberare susținută de Sinufed (24 de ore) și o luați în mod regulat, luați-o cât mai curând posibil. Dacă este aproape timpul pentru următoarea doză, săriți doza pierdută și să reveniți la programul dvs. obișnuit de dozare. Nu luați 2 doze simultan.

Adresați-vă furnizorului dumneavoastră de asistență medicală orice întrebări pe care le puteți avea despre cum să utilizați comprimate cu eliberare susținută de Sinufed (24 de ore).

Utilizări ale Sinufed în detalii

Sinufed este utilizat pentru ameliorarea temporară a nasului îndesat și a durerii / presiunii sinusale cauzate de infecție (cum ar fi răceala obișnuită, gripa) sau alte boli de respirație (cum ar fi febra fânului, alergii, bronșită). Sinufed este un decongestionant (simpatomimetic). Acționează prin îngustarea vaselor de sânge pentru a reduce umflarea și congestia.

Dacă vă auto-tratați cu acest medicament, este important să citiți cu atenție instrucțiunile pachetului producătorului, astfel încât să știți când trebuie să consultați medicul sau farmacistul.

Produsele pentru tuse și frig nu s-au dovedit a fi sigure sau eficiente la copiii mai mici de 6 ani. Nu utilizați acest produs la copii mai mici de 6 ani, cu excepția cazului în care este recomandat în mod special de către medic. Tabletele / capsulele cu acțiune lungă nu sunt recomandate pentru utilizare la copii mai mici de 12 ani. Adresați-vă medicului sau farmacistului pentru mai multe detalii despre utilizarea în siguranță a produsului.

Aceste produse nu vindecă sau scurtează lungimea răcelii obișnuite și pot provoca reacții adverse grave. Pentru a reduce riscul de reacții adverse grave, urmați cu atenție toate indicațiile de dozare. Nu folosiți acest produs pentru a face un somnolent. Nu dați alte medicamente pentru tuse și frig, care ar putea conține aceleași descongestionante similare sau similare. Întrebați medicul sau farmacistul despre alte modalități de ameliorare a tusei și a simptomelor de răceală (cum ar fi consumul de suficiente lichide, utilizarea unui umidificator sau a picăturilor / spray-ului din nas).

ALTE UTILIZĂRI: Această secțiune conține utilizări ale acestui medicament care nu sunt enumerate în etichetarea profesională aprobată pentru medicament, dar care pot fi prescrise de către personalul medical. Utilizați acest medicament pentru o afecțiune enumerată în această secțiune numai dacă a fost prescris de către personalul medical.

Medicul dumneavoastră vă poate îndruma să utilizați Sinufed pentru a reduce durerea și umflarea urechii sau pentru a ajuta la „deschiderea” canalului urechii atunci când există o schimbare a presiunii aerului (cum ar fi în timpul deplasării aerului, scufundări subacvatice). Urmați cu atenție indicațiile medicului dumneavoastră.

Cum se utilizează Sinufed

Dacă luați produsul fără eliberare medicală pentru a se auto-trata, citiți toate indicațiile de pe pachetul de produse înainte de a lua acest medicament. Dacă aveți întrebări, adresați-vă medicului sau farmacistului. Dacă medicul dumneavoastră a prescris acest medicament, luați-l conform indicațiilor.

Luați acest medicament pe cale orală cu sau fără alimente, de obicei la fiecare 4-6 ore, conform instrucțiunilor din pachetul de produse sau de către medicul dumneavoastră. Nu luați mai mult de 4 doze într-o zi. Dozarea se bazează pe vârsta, starea medicală și răspunsul la tratament. Nu creșteți doza și nu luați acest medicament mai des decât indicați. Nu luați mai mult din acest medicament decât cel recomandat pentru vârsta ta.

Dacă utilizați comprimatele masticabile, mestecați bine fiecare comprimat și înghițiți. Dacă utilizați forma lichidă a acestui medicament, măsurați cu atenție doza folosind un dispozitiv special de măsurare / cană. Nu folosiți o lingură de uz casnic, deoarece este posibil să nu obțineți doza corectă.

Există multe mărci și forme de Sinufed disponibile. Unele tablete trebuie înghițite cu multă apă. Verificați pachetul de produse pentru instrucțiuni specifice. Citiți cu atenție instrucțiunile de dozare pentru fiecare produs, deoarece cantitatea de Sinufed poate fi diferită între produse. Nu luați mai mult Sinufed decât recomandat.

Cofeina poate crește efectele secundare ale acestui medicament. Evitați să beți cantități mari de băuturi care conțin cofeină (cafea, ceai, cola), să mâncați cantități mari de ciocolată sau să luați produse fără prescripție care conțin cofeină.

Dacă simptomele dumneavoastră nu se îmbunătățesc după 7 zile, dacă se agravează sau se întorc, dacă aveți febră, erupții cutanate sau dureri de cap persistente sau dacă credeți că puteți avea o problemă medicală gravă, solicitați asistență medicală imediată.

Descrierea sinuoasă

Sinufed a fost retras în Canada. În noiembrie 2000, Food and Drug Administration (FDA) a emis un aviz de sănătate publică împotriva consumului de droguri.

Dozare diluată

Doza obișnuită pentru adulți pentru congestie nazală

Eliberare imediată: 30 până la 60 mg oral la fiecare 4-6 ore, după cum este necesar

Eliberare prelungită de 12 ore: 120 mg pe cale orală la fiecare 12 ore, după cum este necesar

24 de ore cu eliberare prelungită: 240 mg pe cale orală la fiecare 24 de ore, după cum este necesar

Doza maximă: 240 mg pe zi

Comentariu: Dozele recomandate nu trebuie depășite.

-Ameliorează temporar congestia nazală din cauza răcelii comune, a febrei de fân sau a altor alergii respiratorii superioare.

-Înlăturați temporar congestia sinusului și presiunea.

Doza uzuală pediatrică pentru congestie nazală

Eliberarea imediată: 15 mg pe cale orală la fiecare 4-6 ore, după cum este necesar

Doza maximă: 60 mg în 24 ore

Eliberarea imediată: 30 mg pe cale orală la fiecare 4-6 ore, după cum este necesar

Doza maximă: 120 mg în 24 ore

12 ani sau mai mult:

Eliberare imediată: 30 până la 60 mg oral la fiecare 4-6 ore, după cum este necesar

Eliberare prelungită de 12 ore: 120 mg pe cale orală la fiecare 12 ore, după cum este necesar

24 de ore cu eliberare prelungită: 240 mg pe cale orală la fiecare 24 de ore, după cum este necesar

Doza maximă: 240 mg în 24 de ore

-Dozele recomandate nu trebuie depășite.

-Acordarea a mai mult de 1 tuse și medicamente la rece unui copil poate duce la supradozaj; există multe produse care au nume similare și este esențial să identificați ingredientele active din produs pentru a vă asigura că se utilizează doza corectă.

-Ameliorează temporar congestia nazală din cauza răcelii comune, a febrei de fân sau a altor alergii respiratorii superioare.

-Înlăturați temporar congestia sinusului și presiunea.

Reglarea dozei renale

Insuficiență renală severă: Aveți precauție, în special la pacienții cu boli cardiovasculare concurente.

Reglarea dozei de ficat

Insuficiență hepatică severă: Aveți precauție, în special la pacienții cu boli cardiovasculare concurente.

Precauții

La 9 martie 2006, a fost adoptată Legea cu privire la combaterea metamfetaminei privind epidemia din 2005, care impune vânzătorilor acestui medicament să se asigure că: angajații au fost instruiți; se păstrează înregistrări ale instruirii; limitele de vânzare sunt aplicate; produsele sunt stocate corespunzător; și se menține un jurnal de bord scris sau electronic. Legea prevede ca comercianții cu amănuntul să plaseze produse Sinufed acolo unde clienții nu au acces direct la astfel de produse înainte de a face vânzarea. FDA definește Sinufed ca un medicament OTC în conformitate cu monografia și reglementările FDA.

FDA din SUA recomandă cu tărie ca tusea și produsele reci să nu fie utilizate la rece (la OTC) la copiii cu vârsta mai mică de 2 ani, deoarece pot apărea reacții adverse grave și potențial periculoase pentru viață, inclusiv deces, convulsii, ritm cardiac rapid și scăderea nivelului de conștiință. Tusea și produsele reci OTC includ decongestionante, expectorante, antihistaminice și antitusive.

Siguranța și eficacitatea nu au fost stabilite la pacienții mai mici de 2 ani.

Consultați secțiunea AVERTISMENT pentru precauții suplimentare.

Dializă

Datele nu sunt disponibile

Alte comentarii

Lichid oral:

-Folosiți numai cu dispozitive de măsurare închise sau dispozitive de măsurare special concepute pentru măsurarea medicamentelor.

-Înghițiți întregi; nu împărțiți zdrobirea, mestecarea sau dizolvarea

-Protejați-vă de lumină

-La contracomunie, tusea și produsele reci pot fi dăunătoare dacă se consumă mai mult decât cantitatea recomandată; acest lucru se poate întâmpla dacă se utilizează mai mult de 1 produs care conține același ingredient activ.

-Pacienții trebuie instruiți să acorde o atenție deosebită etichetelor medicamentelor, în special la secțiunea de ingrediente active pentru a se asigura că nu primesc terapie duplicată.

-Tuse pentru adulți și produse reci nu trebuie utilizate la copii; trebuie utilizate dispozitive de măsurare adecvate cu produse lichide.

-Pacienții trebuie să se adreseze medicului de asistență medicală dacă primesc medicamente concomitente.

-Pacienții trebuie să înțeleagă că medicamentele contra tusei și medicamentele la rece nu vindecă sau scurtează durata răcelii obișnuite, aceste produse sunt destinate gestionării simptomelor.

Interacțiuni sinuate

Efectele unor medicamente se pot schimba dacă luați alte medicamente sau produse pe bază de plante în același timp. Acest lucru vă poate crește riscul de reacții adverse grave sau poate determina ca medicamentele să nu funcționeze corect. Aceste interacțiuni medicamentoase sunt posibile, dar nu apar întotdeauna. Medicul sau farmacistul dvs. poate deseori preveni sau gestiona interacțiunile schimbând modul în care utilizați medicamentele sau printr-o monitorizare atentă.

Pentru a vă ajuta medicul și farmacistul să vă ofere cea mai bună îngrijire, asigurați-vă că informați medicul și farmacistul despre toate produsele pe care le utilizați (inclusiv medicamente cu prescripție medicală, medicamente fără prescripție medicală și produse pe bază de plante) înainte de a începe tratamentul cu acest produs. În timp ce utilizați acest produs, nu începeți, opriți sau nu modificați doza oricărui alt medicament pe care îl utilizați fără aprobarea medicului.

Unele produse care pot interacționa cu acest medicament includ: stimulanți (cum ar fi cofeina, dextroamfetamina, metamfetamina, produsele pe bază de plante precum ephedra / ma huang), terbutalina.

Luarea inhibitorilor MAO cu acest medicament poate provoca o interacțiune medicamentoasă gravă (posibil fatală). Evitați să luați inhibitori MAO (izocarboxazid, linezolid, albastru de metilen, moclobemidă, fenelzină, procarbazină, rasagilină, selegilină, tranilcpromină) în timpul tratamentului cu acest medicament. De asemenea, majoritatea inhibitorilor MAO nu trebuie luați timp de două săptămâni înainte de tratamentul cu acest medicament. Întrebați-vă medicul când să începeți sau să nu mai luați acest medicament.

Sinufed poate scădea eficiența medicamentelor pentru tensiunea arterială (cum ar fi beta-blocante, blocante ale canalelor de calciu, reserpină, guanetidină, metildopa).

Verificați etichetele de pe toate medicamentele dvs. (cum ar fi alergii sau produse pentru tuse și frig), deoarece acestea pot conține ingrediente similare (decongestionante, cum ar fi fenilefrina). Întrebați farmacistul despre utilizarea acestor produse în siguranță.

Acest document nu conține toate interacțiunile medicamentoase posibile. Păstrați o listă cu toate produsele pe care le utilizați. Împărtășește această listă cu medicul și farmacistul pentru a vă reduce riscul pentru probleme grave de medicamente.

Efecte secundare sinuate

Se aplică pentru Sinufed: capsulă orală, capsulă orală cu eliberare extinsă, capsulă orală umplută cu lichid, lichid oral, soluție orală, suspensie orală, sirop oral, tabletă orală, comprimat oral masticabil, tabletă orală cu eliberare extinsă

Alături de efectele sale necesare, Sinufed (ingredientul activ conținut în Sinufed) poate provoca unele efecte nedorite. Deși nu toate aceste reacții adverse pot apărea, dacă apar, este posibil să aibă nevoie de asistență medicală.

Consultați medicul cât mai curând posibil dacă apare oricare dintre următoarele reacții adverse în timpul administrării Sinufed:

Simptomele supradozajului

  • Convulsii (convulsii)
  • respirație rapidă
  • halucinații (văzând, auzind sau simțind lucruri care nu sunt acolo)
  • creșterea tensiunii arteriale
  • bătăi neregulate ale inimii (continuare)
  • dificultăți de respirație sau respirație cu probleme (severe sau continue)
  • bătăi cardiace lente sau rapide (severe sau continue)
  • nervozitate neobișnuită, neliniște sau emoție

Pot apărea unele reacții adverse ale Sinufed care, de obicei, nu au nevoie de îngrijiri medicale. Aceste reacții adverse pot dispărea în timpul tratamentului, deoarece corpul se adaptează la medicament. De asemenea, este posibil ca profesionistul dumneavoastră să vă spună despre modalități de prevenire sau reducere a unora dintre aceste reacții adverse. Consultați-vă cu un profesionist în domeniul sănătății dacă oricare dintre următoarele reacții adverse continuă sau este deranjant sau dacă aveți întrebări despre ele:

Mai frecvente

  • Nervozitate
  • nelinişte
  • probleme în dormit

Mai putin comun

  • Urinare dificilă sau dureroasă
  • amețeli sau ușurință
  • bătăi rapide ale inimii
  • durere de cap
  • transpirație crescută
  • greață sau vărsături
  • tremurând
  • paloare neobișnuită
  • slăbiciune

Pentru profesioniștii din domeniul sănătății

Se aplică pentru Sinufed: pulbere de compus, capsulă orală, lichid oral, suspensie orală cu eliberare extinsă, tabletă orală, comprimat oral masticabil, tabletă orală cu eliberare extinsă

General

Cele mai frecvent raportate efecte adverse includ cardiovasculare și (de exemplu, tensiunea arterială crescută, tahicardie sau aritmii), stimularea SNC (de exemplu, neliniște, insomnie, anxietate, tremur și rareori halucinații), erupții cutanate și retenție urinară.

Referințe

1. "Informații despre produs. Sudafed (Sinufed)." Glaxo Wellcome, Research Triangle Park, NC.

2. Cerner Multum, Inc. "Rezumatul caracteristicilor produsului din Marea Britanie." O 0

3. Cerner Multum, Inc. "Informații despre produs australian." O 0

4. Depriest AZ, Knight JL, Doering PL, Black DL „Testele de droguri de urină imunitate analizate sininuate și fals pozitive pentru amfetamină”. Farmacoterapie (2012):

Contraindicații sinuate

acest medicament este contraindicat la persoanele care au prezentat anterior intoleranță la acesta sau la Sinufed sau triprolidină.

acest medicament este contraindicat la pacienții care iau sau au luat inhibitori de monoaminoxidază în cele două săptămâni precedente. Utilizarea concomitentă de Sinufed și acest tip de produs poate provoca ocazional o creștere a tensiunii arteriale.

acest medicament este contraindicat la pacienții cu hipertensiune arterială severă sau boală coronariană severă.

Agentul antibacterian furazolidona este cunoscut că cauzează o inhibare a monoaminei oxidazei în funcție de doză. Deși nu există semne de criză hipertensivă cauzată de administrarea concomitentă de tablete ACTIFED Multi-Action și furazolidona, acestea nu trebuie luate împreună.

Acid folic: compoziție, instrucțiuni, aplicare, analogi de medicamente, recenzii

Imunitatea și sistemul hematopoietic al organismului vor funcționa defectuos, cu lipsa vitaminei B9. O femeie aflată într-o poziție este obligată să se asigure că această componentă este absorbită regulat în corp. Acest lucru este foarte important în primele trei luni de sarcină când se formează sistemul nervos central al copilului nenăscut..

Aportul zilnic de folat pentru o persoană este de 200 micrograme pe zi. Dar, în ciuda faptului că vitamina B9 este solubilă în apă, este foarte slab absorbită de stomac și intestine în fluxul sanguin. În timpul digestiei, jumătate din componenta utilă obținută este distrusă iremediabil.

Cât de acid folic trebuie să luați pe zi?

Trebuie să consumi 400 mcg de substanță în fiecare zi. 800 micrograme trebuie utilizate în timpul sarcinii și 600 micrograme pentru mame care alăptează. De regulă, acidul folic din marca Solgar Folic Acid, care produce un supliment în diferite doze, este foarte popular și eficient..

Acest supliment alimentar conține 250 micrograme de ingredient activ pentru fiecare capsulă. Firma sfătuiește să consume una sau două capsule pe zi cu alimente. Cu condiția ca profesionistul medical să nu fi prescris un regim de utilizare diferit cu o doză diferită. Astfel, sticla este suficientă pentru aproape opt luni de utilizare..

Lista alimentelor care conțin acid folic

  1. În toate tipurile de verzi: busuioc, mărar, urzică, frunze de păpădie, mentă, țelină.
  2. Toate leguminoasele, varza, morcovii, roșiile, secară, hrișca, tărâțe, ovăz, dovleac, napi, ridiche.
  3. Pară, pepene verde, caise, rodii, struguri, papaya, nuci, caise.
  4. Toate tipurile de carne, ficat, pui.
  5. Lapte, pește.

De regulă, toate aceste produse nu vor asigura aportul zilnic necesar de vitamină, deoarece nu este un fapt că toate acestea vor fi acceptate de către organism. Concentrația medie de vitamina B9 este disponibilă într-un supliment alimentar de la compania Solgar Folic Acid.

Acest complex are conținutul necesar de acid folic pentru o femeie aflată într-o „poziție interesantă”. Trebuie să utilizați produsul o capsulă pe zi. Astfel, o astfel de ambalare va fi suficientă pentru mama în așteptare pentru aproape întreaga perioadă de sarcină. Capsulele în sine sunt mici și ușor de înghițit.

Înainte de a lua, ar trebui să vă consultați cu un profesionist medical care conduce o sarcină.

Capsulele sunt ambalate într-o sticlă de sticlă întunecată, deoarece acidul folic se descompun foarte repede în lumina directă a soarelui, precum și sub influența căldurii.

Mecanismul de acțiune al acidului folic

Biodisponibilitatea și conversia acidului folic în organism afectează un număr foarte mare de compuși constitutivi:

  1. Acidul glutamic este un neurotransmițător, fără de care nu se poate produce transmiterea unui impuls nervos. De aceea, cu lipsa acidului folic, procesul de memorare este dificil, memoria și atenția scad. În plus, somnul suferă, apar reacții întârziate la stimuli..
  2. Acidul dezoxiribonucleic normal poate fi produs numai în condiții de cantități mari de acid folic. În alt caz, structura celulară este distrusă, se formează formațiuni pervertite cu transformarea ulterioară în țesutul tumoral..
  3. Acidul folic Solgar Acid conține epinefrină, un înlocuitor natural al adrenalinei. Acesta asigură răspunsul corect al organismului la situații stresante. Epinefrina este implicată în metabolismul glucozei și, de asemenea, promovează pierderea în greutate fiziologică, îmbunătățește efectul antrenamentului la sportivi datorită participării la producția de proteine.
  4. Derivatul de folat se combină cu aldehida acidului formic și derivații săi, ceea ce oferă un proces care are drept scop neutralizarea substanțelor toxice, reducerea activității acestora și eliminarea lor din organism. Deficitul de folat este cel care duce la anemie severă.
  5. Acidul folic este responsabil pentru metabolismul serotoninei, care afectează temperatura corpului, tensiunea arterială, funcționarea sistemului reproducător, apariția tulburărilor depresive.
  6. Serotonina este transformată într-un hormon care reglează modelele de somn și sensibilitatea la lumina soarelui. Odată cu deficiența sa, melanomul se dezvoltă.
  7. Glicina - neurotransmițători inhibitori care depind direct de cantitatea și valoarea acidului folic, stabilizează funcționarea creierului. Lipsa acestuia afectează puternic activitatea sistemului nervos central..

Conform instrucțiunilor Acidul folic 400 mcg nu are alergeni, deoarece nu conțin zahăr, sare, gluten, substanțe lactate, coloranți, arome, componente modificate genetic.

Acest acid folic de la Solgar conține un conținut destul de mare de ingredient activ. Acesta trebuie consumat numai conform indicațiilor unui profesionist medical, în prezența unor probleme grave de sănătate.

Desigur, dacă pacientul a decis să bea acid folic 800 mcg la această doză fără niciun motiv aparent, este posibil să nu simtă prea mult rău, întregul corp în exces va elimina.

Producătorul nu recomandă împărțirea capsulei în mai multe părți pentru a reduce conținutul, deoarece ingredientul activ poate fi distribuit în mod neuniform..

indicaţii

Medicamentul este prescris în prezența următoarelor boli și afecțiuni:

  1. Anemie cu deficit de folat de fier (o boală caracterizată printr-o scădere a hemoglobinei în sânge).
  2. Vomitarea (expulzarea conținutului stomacului prin gură).
  3. Diaree prelungită.
  4. graviditate.
  5. Alăptarea (procesul de formare, acumulare și excreție periodică de lapte la om și mamifere).
  6. Vaginita (o tulburare inflamatorie a vaginului care provoacă mâncărime, durere și secreție anormală).
  7. Avitaminoză (o boală rezultată din malnutriție prelungită, în care nu există vitamine).
  8. Hipovitaminoza cu vitamina B9 (o boală care apare atunci când aportul de vitamine este scăzut în comparație cu consumul lor).

În alte condiții este necesară utilizarea acidului folic?

Complexul de vitamine poate fi utilizat și în următoarele situații:

  1. Când folosiți contraceptive.
  2. Lipsa alimentelor vegetale.
  3. Lipsa de calciu în organism cu leziuni frecvente, vânătăi, entorse, fracturi.
  4. Stomatită (cea mai frecventă leziune a mucoasei bucale).
  5. Hepatita (un proces inflamator la nivelul ficatului, de obicei cu o etiologie virală).
  6. Osteocondroza (un complex de tulburări degenerative în cartilajul articular).
  7. Cancerul de colon (boala din diferite părți ale intestinului gros cu un neoplasm malign emanat de epiteliul peretelui intestinal).
  8. Epilepsie (o boală neurologică cronică a unei persoane, manifestată în predispoziția organismului la debutul brusc al convulsiilor).
  9. Menopauză (ultima menstruație fiziologică datorată funcționării ovarelor: data este stabilită după 12 luni de absență a menstruației).

Centrul de cercetare Solgar s-a dovedit a fi eficient preventiv în prevenirea demenței senile (o afecțiune care se manifestă după șaizeci de ani și duce la pierderea funcțiilor cognitive și motorii).

Cum să luați medicamentul corect?

Conform instrucțiunilor Acid folic 400 mcg cu leziuni vasculare aterosclerotice trebuie luate de trei ori pe zi. Durata terapiei este de o lună, în viitor, capsula trebuie consumată o dată pe zi, timp de o lună, atunci trebuie să faceți o pauză de treizeci de zile. Repetați cursul de patru ori pe an.

Pentru ulcerul bucal, precum și stomatita, buzele crăpate - 400 de micrograme o dată pe zi.

Pentru hepatita virală Acid folic 800 mcg de 3 ori pe zi timp de 10 zile, apoi o capsulă de trei ori pe zi, timp de 5 zile.

Cu parodontită (o boală caracterizată prin răspândirea procesului inflamator de la gingii la țesuturile subiacente), pe lângă administrarea orală a unei doze farmacologice medii, clătiți cavitatea orală de două ori pe zi cu o soluție de vitamine timp de două luni.

Cu osteocondroza coloanei vertebrale, este necesar să luați o capsulă pe zi la o doză de 400 de micrograme cu un complex de vitamina B.

Pacienții cu cancer de colon ar trebui să consume câte o capsulă de acid folic 400 micrograme pe zi pe viață.

În ce situații mai puteți lua medicamentul și în ce doze?

Cu spasme musculare ale perineului, precum și vaginism, o capsulă de 400 de micrograme este prescrisă de trei ori pe zi timp de o lună, apoi de 2 ori - dimineața și seara orele pentru încă 30 de zile, apoi o dată pe zi pentru o lună..

Pentru epilepsie, indiferent de origine, cu medicamente anticonvulsivante, trebuie luate 400 de micrograme în fiecare zi. După convulsii, cantitatea de vitamine din creier devine mai mică, de aceea doza de acid folic este crescută în acord cu medicul.

Acid folic în timpul sarcinii

Planificarea unei sarcini necesită aportul constant de Solgar Folic Acid și comprimate de fier într-o doză selectată individual de medic.

Pentru a încetini apariția menopauzei și a pubertății cu drepturi depline, adolescenții ar trebui să ia câte o capsulă de 400 de micrograme pe zi..

Acest complex este special creat de Solgar pentru femeile însărcinate. Vă rugăm să rețineți că 4 capsule ale complexului de vitamine conțin 800 mcg acid folic, fier. Dacă este necesar, pacientul poate reduce doza la două capsule pe zi, apoi cu adăugarea femeii va primi 400 mcg de substanță.

Caracteristici:

Acidul folic este utilizat împreună cu cianocobalamina, dacă este necesar pentru a elimina anemia.

Utilizarea pe termen lung, fără numirea unui specialist medical, riscă o scădere a nivelului de vitamina B12.

Utilizarea necontrolată a medicamentului duce la dispepsie, precum și la o excitabilitate crescută, lacrimă, creșterea temperaturii corpului, erupții cutanate..

Interacţiune

Acidul folic reduce absorbția:

  1. anticonvulsivante.
  2. Agenți antimicrobieni.
  3. Medicamente antineoplastice.
  4. Medicamente care scad aciditatea sucului gastric.
  5. Acid acetilsalicilic.
  6. Hormoni steroizi.
  7. Contraceptive orale.
  8. Agenți uroantiseptici.

Este necesar să se combine utilizarea acidului folic cu vitamina B12, bifidobacterii.

Barbatii pot lua acid folic??

Nu numai femeile, ci și infertilitatea masculină apare cu hipovitaminoză (o afecțiune dureroasă care apare atunci când există un aport insuficient de vitamine în organism în comparație cu consumul lor, până la deficiență de vitamine). În această situație, reprezentanții jumătății puternice sunt mai susceptibili la hipovitaminoză, deoarece formarea spermatozoizilor normali este afectată..

Celulele sexuale devin imobile. Setul de cromozomi suferă și el, ceea ce duce la nașterea copiilor cu boala Down din astfel de bărbați (una dintre formele patologiei genomice, în care cel mai adesea cariotipul este reprezentat de 47 de cromozomi în locul celor 46 normali, deoarece cromozomii perechii a 21-a în locul celor doi normali).

Analogii

Medicamentul are anumite generice, de exemplu:

  1. "Medivitan".
  2. "Nouă luni. Acid folic".
  3. „Aktiferrin compositum”.
  4. "Biofer".
  5. "Askofol".
  6. "Mamifol".
  7. „Acid folic“.
  8. "Folio".

Costul "Solgar" variază de la 800 la 5000 de ruble.

Păreri

Recenziile Folic Acid mg 400 în comprimate sunt în mare parte pozitive. Toți pacienții care au luat acest medicament au remarcat o îmbunătățire semnificativă a stării de bine, precum și o creștere a stării de spirit și a proceselor digestive. În plus, acidul folic este esențial pentru păr, piele și unghii..

Utilizarea acestei vitamine în timpul „poziției interesante” a unei femei ajută la îmbunătățirea cursului sarcinii și la prevenirea apariției tulburărilor în dezvoltarea copilului. Mamele așteptate care utilizează medicamentul nu numai timp de nouă luni, ci și după nașterea unui copil, sunt cel mai puțin susceptibile de depresie postpartum.

Bebelușii care obțin cantitatea corespunzătoare de folat câștigă mai bine și se dezvoltă bine.

Pacienții care au utilizat medicamentul pentru pierderea în greutate raportează că sarcina principală a vitaminei B9 este de a accelera metabolismul. Și cu asta face o treabă minunată. Cu toate acestea, pentru a elimina kilogramele în plus, consumul de vitamine trebuie completat cu exerciții fizice și nutriție adecvată..

Publicații Despre Nefroza